Polonijne Otwarte Mistrzostwa Świata w Siatkowce przeprowadzone w dniach 12 - 15 września w Andrychowie ( woj. małopolskie) są częścią projektu konkursowego MSZ w ramach realizacji zadania "Współpraca z Polonia i Polakami Zagranicą".


Mimo stosunkowo krótkiego czasu poswięconego na organizację tego ambitnego projektu, do udziału zgłosiło się 14 zespołów z Austrii, Francji, Kanady, Litwy, Łotwy i Białorusi, a także dwa profesjonalne zespoły z Polski (MKS Andrychów i Kęty Polska). W sumie zawitało do Andrychowa 200 zawodników. Austrię na tych Mistrzostwach już po raz trzeci reprezentował zespół PSV Segromy z kapitanem Rafałem Murczkiewiczem na czele . Nowością w tych rozgrywkach dla naszej drużyny było to, iż jako zespół amatorski wziął udział w meczach w grupie zawodowej. 


Rozgrywki przeprowadzono na terenie dwóch hal sportowych w grupie amatorskiej i profesjonalnej. W ogólnej klasyfikacji kobiet zwyciężył zespół Skawa Wadowice przed Sokółem Grodno a w męskiej Ezerzeme Daugavpils przed MKS Andrychów.


Turniej został zorganizowany przez Fundacja Semper Polonia, Urząd Miejski w Andrychowie, K.S.”Beskid”, firmę TMT Wadowice, Alps Wadowice, Fundację Polska Siatkówka.


Patronat honorowy nad wydarzeniem objął: Marszałek senatu Bogdan Borusewicz, pozostałe patronaty obejmują: Marszałek Małopolski Jerzy Miller, Starosta Wadowicki Jacek Jończyk, Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski, Prezes Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej Andrzej Lemek oraz Burmistrz Andrychowa. 


Patronat medialny objęły: TVP Polonia, TVP Silesia, Kronika Beskidzka, Gazeta Krakowska, Polonia Sport, Webcamera pl., Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie.


Inicjatorzy mistrzostw przyjęli za cel turnieju popularyzację siatkówki, jako sportu ogólnie dostępnego, w środowiskach polonijnych, jak również integrację Polonii poprzez rywalizację sportową. 


Mistrzostwom towarzyszyły imprezy o charakterze, integracyjnym jak spotkanie przy ognisku w ośrodku "Stajnia Hucułt", disco-polo w ośrodku wypoczynkowym "Czarny Groń" w Rzykach jak również kulturalne przybliżające kulture i historię regionu, jak wycieczkę do Wadowic rodzinnego miasta błogosławionego Jana Pawła II.


Turniej zakończony został meczem gwiazd Polskiej Siatkowki z udziałem m.in.  Grzegorz Fijałek, Zbigniewa Zielińskiego, Marcin Prus, Paweł Papke, Michał Chadała czy Waldemar Wspaniały przeciwko wybranym zawodnikom z drużyn uczestniczących.


Ceremonia przyznania medali i pucharów uswietniona została obecnością osobistości związanych z ruchem polonijnym jak prezes Fundacji Semper Polonia, pan Marek Hauszyld i senator RP pan Andrzej Szewinski członek komisji ds wspolpracy z Polonia (były rep. Polski w Siatkowce).


Więcej na stronie http://sippa.igrzyskapolonijne.at


Elżbieta Maleszewska – Orlowski

Polonia Sport

Klasyfikacja końcowa:


KOBIETY:

6. KSP Wilno

5. Fortuna Soleczniki

4. Grodno

3. Ezerzeme Daugavpils

2. Sokół Grodno

1. Skawa WadowiceMĘŻCZYŹNI:

8. PSV Segromy

7. Polonia Wilno

6. Team Canada

5. UMKS PZ 10 Kęczanin Kęty

4. Sokół Grodno

3. Al Caudry

2. MKS Andrychów

1. Ezerzeme Daugavpils