W dniach 11 – 16 września w Andrychowie odbędą się Polonijne Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej. Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania    "Współpraca    z    Polonią    i    Polakami    za    granicą."

Organizatorzy w składzie: Fundacja Semper Polonia, firma TMT Wadowice, Urząd Miejski w Andrychowie, K.S.”Beskid”, Alps Wadowice, Fundacja Polska Siatkówka i serdecznie zapraszają na to wielkie wydarzenie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął: Marszałek senatu Bogdan Borusewicz, pozostałe patronaty obejmują: Marszałek Małopolski Jerzy Miller, Starosta Wadowicki Jacek Jończyk, Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski, Prezes Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej Andrzej Lemek oraz Burmistrz Andrychowa. Imprezie towarzyszyć będzie patronat medialny w postaci: TVP Polonia, która relacjonować będzie na żywo przebieg mistrzostw, TVP Silesia, Kronika Beskidzka, Gazeta Krakowska, Webcamera pl., Polonia Sport, Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie, a także liczne media lokalne. Cała impreza będzie też transmitowana dzięki Zink Sp. z o. na stronie www.webcamera.pl.

Lista drużyn jest niebagatelna. Rozgrywki będą prowadzone w 2 kategoriach amatorskiej i zawodowej z podziałem na płcie. Nie zabraknie drużyn zawodowych Austrii, Francji, Białorusi a nawet i Kanady. W sumie zawita do Andrychowa 200 zawodników. Największą atrakcją turnieju będzie zespół stworzony z gwiazd polskiej siatkówki oraz drużyna młodej Zaksy Kędzierzyn Koźle, która zagra mecz o Super Puchar PZPS ze zwycięzcą turnieju.

Już możemy zdradzić, że swój udział potwierdziły takie sławy jak: Paweł Papke, Marcin Prus, Michał Chadała Andrzej Szewiński czy Waldemar Wspaniały. Jest to potężne przedsięwzięcie i nie wyobrażamy sobie jego organizacji bez pomocy sponsorów, których lista jest bardzo długa, ale wciąż otwarta. Wiemy również, iż ruch wolontariacki to wielkie organizacje działające na całym świecie, bez których jakiekolwiek olbrzymie imprezy nie mogłyby się odbyć. Tak jest też i teraz. Bardzo chcemy przenieść tą szczytną ideę na grunt lokalny. Niestety w polskiej świadomości nie docenia się ich wkładu i nie zaszczepia się w młodych ludziach potrzeby bycia wolontariuszem. Mamy nadzieję powoli zmieniać oblicze polskiego wolontariatu. Wesprze nas młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie, a także pojedyncze osoby, które wyraziły już swą chęć pomocy.

Zawody będą się odbywać na hali sportowej przy Gimnazjum nr 1 w Andrychowie i na hali sportowej im. Tadeusza Szlagora.
Wstęp na wszystkie mecze będzie wolny, ale mistrzostwom towarzyszyć będzie akcja charytatywna.

Gospodarze zapewniają iście sportową atmosferę i gościnne przyjęcie. Na uczestników i widzów czeka moc atrakcji. Cel edukacyjny w postaci promocji sportu zmiesza się z towarzyszącą mu zabawą, różnymi konkursami i losowaniami, a wszystko to w takt występów artystycznych lokalnych zespołów.

Mistrzostwa po raz pierwszy odbywają się w Andrychowie i mamy nadzieję, że wpiszą się na stałe w sportowe kalendarium. Zapraszamy serdecznie wszystkich kibiców oraz siatkarzy, tych czynnie uprawiających ten piękny sport, jak i tych telewizyjnych do wspólnego dopingu. Nasz region żyje sportem na najwyższym poziomie i życzymy sobie by zawsze był tak kojarzony.

Wszystkie informacje dotyczące zawodów znajdziecie Państwo na stronie:
http://www.polonia-volleyball.pl/